Moja miłość do designu zapłonęła po 35 roku życia. Dojrzały pewne spostrzeżenia, dawne studia socjologiczne poszerzyły horyzonty. Zobaczyłem, że jest pewna boska iskra w dobrze zaprojektowanych rzeczach, usługach i przestrzeniach.
Jednym z moich mistrzów jest Janusz Kaniewski. Polski projektant, znawca i praktyk designu, twórca rzeczy codziennych, po ikony motoryzacji, pociągi czy nowatorskie projekty miasta przyszłości. Wielki strażnik detalu, swobodny człowiek i biesiadnik. Niestety nie poznałem go osobiście, bo zmarł w maju 2015 roku.
Korzystam z jego notatek, książki i wykładów jakie zostawił.
Cytaty_ Janusz Kaniewski
„Projektant to rzemieślnik, który zauważa potrzebę i ją zaspokaja…
Słowo design weszło do polszczyzny w ubłoconych butach, ja chcę je oczyścić. Bo designer to nie wylansowany gość bywających w modnych klubach warszawki. Dobry design ma przynieść korzyść finansową inwestorowi i pożytek użytkownikowi.
Projektant to fascynujący zawód, bo najlepszy sposób przewidywania przyszłości – to tworzyć ją samemu”.
Projektant a architekt
…”architekt operuje w obszarach znanych mu, choćby ze studiów, materiałów i technologii. Natomiast dla projektanta każde kolejne zlecenie to niejako nauka nowego zawodu, proces, który musi przejść ramię w ramię ze swoim klientem: zawsze trzeba się uczyć projektowania samochodu, rzemieślniczo wykonywanych luksusowych butów, fotelu kolejnowego, torby szytej …”.
„Moja pracownia kieruje się filozofią: projekt musi przynieść zysk inwestorowi i korzyść użytkownikowi. Wszystko, co uda mi się osiągnąć powyżej tego poziomu zero, to przyjemność, czysta radość – dobry design”.
Zobacz także:
Rozmowa w Bliskie Spotkania RMF Classic (podcast)
Cytaty: Design, Janusz Kaniewski, 2014, wydawnictwo BOSZ.
Foto: Designalive/kaniewski studio.