Czy można zniknąć na jakiś czas ze znanego serwisu? Zahibernuj konto w LinkedIn…
Z przyczyn znudzenia, przesycenia słabą treścią czy spędzania tu nadmiernego czasu (z obietnicą na znalezieniem czegoś interesującego) – postanowiłem hibernować konto w Linkedin.
Uważam, że internetowy post od serwisu, a także ograniczenie powiadomień, dopaminy i szukania nowości – dobrze robi. Oczywiście zauważyło to część moich znajomych z którymi utrzymuję relacje zawodowe i prywatne. Co więcej, ktoś z moich kolegów nawet miał z tego niezły ubaw, że człowiek związany z komunikacją, nie jest obecny w Linkedin. Czy warto hibernować konto?
Wstęp
LinkedIn jest ogólnie uważany za kluczowe narzędzie dla profesjonalistów i przedsiębiorców, ale istnieją pewne okoliczności, które mogą skłonić do rozważenia przerwy lub ograniczenia aktywności na tej platformie. Oto kilka potencjalnych powodów.
Zawartość o niskiej wartości
Jeśli odkryjesz, że treści, które widzisz na LinkedIn, są nisko wartościowe, powtarzalne lub nieistotne dla twojej branży, może to być powód do zmniejszenia aktywności na platformie.
Nasycenie Treści
W miarę jak LinkedIn się rozwija, tak rośnie ilość publikowanych treści, co może prowadzić do nasycenia, gdzie cenne odkrycia (insighty) zostają zagłuszone przez potok mniej istotnych postów.
Czasochłonność
Utrzymanie aktywnego profilu i sieci kontaktów na LinkedIn może pochłaniać dużo czasu. Jeżeli znajdziesz, że czas spędzony na tej platformie nie przynosi spodziewanych korzyści, mogłoby być rozsądnie ograniczyć tę aktywność.
Nadmierna zależność od cyfrowych relacji
Zbytnie skupienie się na cyfrowym kontaktowaniu się, może prowadzić do zaniedbywania relacji osobistych i realnych połączeń, które są również kluczowe dla rozwoju osoby, czy sukcesu biznesowego. Czasami odstąpienie od platform online może pomóc ponownie skupić się na tych równie ważnych spotkaniach.
Zmęczenie umysłowe i wypalenie
Ciągłe zaangażowanie w media społecznościowe, w tym profesjonalne platformy takie jak LinkedIn, może przyczyniać się do zmęczenia umysłowego i wypalenia. Okresowe przerwy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego i ogólnej produktywności.
Strategiczna Reewaluacja
Mogą nadejść strategiczne okresy, takie jak podczas dużego rebrandingu czy zmiany modelu biznesowego, kiedy mądre jest obniżyć aktywność na platformach społecznościowych, aby zapewnić spójność i strategiczne wyrównanie wszystkich komunikatów publicznych.
Zagrożenie dla prywatności
Jak każda platforma społecznościowa, LinkedIn wymaga udostępniania pewnych informacji osobistych, co może być niepożądane dla osób szczególnie dbających o swoją prywatność. Dodatkowo, intensywna aktywność na LinkedIn może prowadzić do otrzymywania niechcianych wiadomości lub propozycji.
Sytuacje kryzysowe w firmie
W okresach kryzysów korporacyjnych, takich jak złe zarządzanie, skandale czy problemy finansowe, czasem warto ograniczyć widoczność w mediach społecznościowych, aby uniknąć negatywnego PR. Zgodnie z maksymą: Tisze jediesz dalsze budiesz – stare rosyjskie przysłowie mówi, że im ciszej jedziesz, tym dalej zajdziesz.
Efekt Echo Chamber
LinkedIn, podobnie jak wiele innych platform społecznościowych, może tworzyć echo chambery, gdzie widzisz tylko pomysły i perspektywy podobne do własnych. Może to ograniczać ekspozycję na różnorodne punkty widzenia, które są kluczowe dla osobistego rozwoju i innowacji w biznesie. Czytaj więcej:
Jakość połączeń
W miarę jak sieci rosną, często zawierają słabsze połączenia, które mogą nie dostarczać wartości. Okresowy przegląd sieci kontaktów (higiena bazy kontaktowej) może pomóc skupić się na głębszych, bardziej znaczących relacjach.
Powtarzalne oferty pracy
Dla tych, którzy nie szukają zatrudnienia, stałe powiadomienia o pracach i wiadomości od rekruterów mogą stać się irytującymi rozpraszaczami, które zaśmiecają skrzynkę odbiorczą i kanał informacyjny.
Ryzyko cyberbezpieczeństwa
Aktywność na dowolnej platformie cyfrowej zwiększa narażenie na potencjalne cyber zagrożenia. Zmniejszenie aktywności lub zaostrzenie ustawień prywatności może zmniejszyć te ryzyka, zwłaszcza jeśli obsługujesz wrażliwe informacje.
Potrzeba różnorodnych kanałów marketingowych
Poleganie wyłącznie na LinkedInie do marketingu lub rozwoju biznesu może być ryzykowne. Dywersyfikacja działań promocyjnych na wielu kanałach może chronić Twój biznes przed zmianami skuteczności jakiejkolwiek pojedynczej platformy.
Nadmierna Ekspozycja
Zbyt duża widoczność na LinkedInie czasami może działać na Twoją niekorzyść, szczególnie jeśli konkurenci używają twojej widoczności do naśladowania strategii lub kradzieży pomysłów. Strategiczna niewidzialność czasami może być atutem.
Presja Wyników
Konieczność ciągłego tworzenia wysokiej jakości treści i utrzymania nienagannej prezencji może prowadzić do presji wyników. Przerwa może złagodzić ten stres i pozwolić na czas na kreatywne odnowienie.
Na koniec dodam pomysły, jako warto być obecnym w LinkedIn? Mój dobry znajomy, ekspert od LinkedIn – Marcin Jezierski przypomina m.in.:
„Bierz udział w dyskusjach. Jeśli zauważysz ciekawy komentarz i dostrzeżesz, że ta osoba ma często podobne opinie co Ty na różne tematy, podobne poglądy. Możesz również zaproponować takiej osobie, aby dołączyła do Twojej sieci.
Pamiętaj, że im więcej będziesz posiadać (jakościowych) kontaktów w swojej sieci, tym większy będziesz mieć zasięg. Publikując treści, docierasz nie tylko do osób z Twojej sieci, ale także do części kontaktów, będących w sieciach Twoich kontaktów.
Publikuj wpisy, jeżeli naprawdę masz coś wartościowego do powiedzenia. LinkedIn to nie fabryka, gdzie praca jest na akord. Dlatego też wrzucanie kilka razy dziennie treści, które nie do końca są tożsame z Tobą, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Zawsze myśl w kategoriach wartości dodanej dla odbiorcy. Im bardziej przemyślanie treści, tym lepiej.
Nie kolekcjonuj, nie chomikuj kontaktów jak pokemonów, aby osiągnąć
status „500+ kontaktów”, który z psychologicznego punktu widzenia ma
jeszcze sens (kolejny etap, elitarne grono, dużo kontaktów = duży fame i
prestiż). Z praktycznego punktu widzenia nie ma to większego
znaczenia. Jeżeli zależy Ci, aby mieć w swoim gronie kontaktów np.
samych fizyków kwantowych, to nie nawiązujesz relacji z psychologiem
czy sprzedawcami samochodów. Grunt to określenie, kogo chcemy
mieć w kontaktach”.*
Ostatecznie, czytelniku musisz postanowić sam, czy chcesz hibernować konto, czy po prostu okresowo nie być w nim aktywnym. Nie każdy też ma dyscyplinę, aby nie odwiedzać aktywnych aplikacji, więc czasami blokada pomaga. Gdybyś chciał hibernować, znajdziesz to tu:
Ustawienia i prywatność
_Zarządzanie kontem
__Zahibernuj konto
Za jakiś czas napiszę artykuł, jak poprawić swoje konto pod kątem public relations.
Łukasz Zając, kwiecień 2024
*Skuteczna sprzedaż na LinkedInie, Marcin Jezierski.