Matt Taibbi, amerykański pisarz i dziennikarz, pokazuje mechanizm zawężania debaty publicznej według ściśle określonych norm, mimo że nie jest to formalna cenzura. Opisuje krajobraz w USA, ale sytuacja w Europie jest bardzo podobna.
Kontrola tematów i fabrykowanie wiadomości opiera się głównie na kształtowaniu swojej publiki (widzów) w opozycji do innych widzów, szukając zawsze winnego. To ciekawe studium pracy dziennikarzy i kuchni politycznej z USA, szczególnie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku – podczas kampanii wyborczych i wydarzeń społeczno-politycznych np. wojny w Iraku.
Poniżej przedstawiam fragmenty rozdziału 2 „Dziesięć przykazań nienawiści”.
Pochodzą z wydania „Nienawiść spółka z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem” Matt Taibbi, Wydawnictwo Czarne, (2020).
Jeżeli chcesz szybko zapoznać się z głównymi tezami książki, polecam przeczytać rozdziały:
Wstęp; Dziesięć przykazań nienawiści; Dlaczego czytanie newsów jest jak palenie papierosów oraz wywiad z Noamem Chomsky.
O mediach dziś:
- Teraz wiadomości sprzedają jeden zasadniczy produkt: podziały.
- Najprostszy w produkcji wyrób medialny nosi nazwę:
„Ta Niedobra Sprawa, która właśnie się przydarzyła, to wina Kogoś Innego”.
- Popyt na niego (wyrób medialny) jest praktycznie nieograniczony.
- By zarabiać, musieliśmy wytresować sobie widownię w określonej metodzie konsumowania wiadomości. Potrzebni nam jesteście zaniepokojeni, wstępnie nabuzowani, uzależnieni od konfliktu.
- Musicie podchodzić do wiadomości z pakietem założeń.
- Ludność może zapoznać się tylko z wąskim zakresem poglądów politycznych (sztucznie zawężanie debaty; zob. Herman i Chomsky, Manufacturing Consent).
- Dopóki społeczeństwo zajęte jest wzajemną nienawiścią i nie kieruje swego gniewu przeciwko bardziej złożonym procesom finansowym i politycznym dziejącym się z dala od obiektywów kamer, ryzyko czegoś w rodzaju powszechnego powstania jest znikome.
- Cała sztuka polega na tym, żeby wmówić widzom, że walczą przeciwko tym na górze, podczas gdy w rzeczywistości tłuką sąsiadów, innych konsumentów mediów, takich samych jak oni, tyle że przypadkiem siedzących nie w tej szufladce.
Dziesięć przykazań nienawiści
- Istnieją tylko dwie ideologie
- Między tymi dwiema ideologiami trwa wieczna wojna
- Nienawidzi się ludzi, a nie instytucji
- Wszystkiemu winny jest ktoś inny
- Nic nie jest winną wszystkich
- Nie kombinuj, kibicuj
- Ze swoją drużyną aż po grób
- Nasz przeciwnik to dosłownie Hitler
- W walce z Hitlerem wszystkie chwyty są dozwolone
- Miej poczucie wyższości
Czytaj także:
Rozwinięcie dziesięciu przykazań (w języku angielskim)
Łukasz Zając – od 2008 roku związany z public relations. Pochodzi z Gliwic, pracuje w Warszawie. Socjolog i ekspert PR.
Specjalizuje się w kilku obszarach komunikacji. Świetnie czuje digital PR, produkcję wideo i media relations. Interesuje go branża spożywcza i rolnictwo, tworzenie nowych produktów (NPD), zarządzanie przez design (service design) oraz rozwój organizacji społecznych. Największe osiągnięcia zawodowe to obsługa kilkunastu firm, zapłacone faktury i powracający klienci.
W 2018 r. wydał poradnik „Po co jest PR?”. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz TREND HOUSE. Lubi ludzi, proste sporty (bieganie, rower) oraz docenia uczciwość i szerokie horyzonty. Uwielbia nowe playlisty na Spotify, przesiadywanie w oryginalnych kawiarniach i rozmowy z mądrymi ludźmi. Sprawdzony partner w PR (zobacz rekomendacje).