Eksperci public relations budują relacje z otoczeniem. Tworzą scenariusze komunikacyjne wspierające firmy. Rozmawiają z mediami i liderami. Dzięki temu rośnie zaufanie do firmy i jej wartość.
Istotą pracy public relations jest komunikowanie. To sztuka utrzymywania korzystnych relacji pomiędzy organizacją a otoczeniem. To budowanie zainteresowania i zaufania do organizacji. To opowiadanie historii, które mają zapadać w pamięć odbiorców i wpływać na ich oceny oraz podejmowane decyzje. To opisywanie i tłumaczenie produktów lub usług dostępnych na rynku. PR w firmie jest częścią rodziny złożonej z zarządu (lub właścicieli), marketingu i handlu.
Czas i scenariusz działań
PR-owcy wiedzą, jak zdobywać przychylność otoczenia i współpracować z nim – społecznością, władzami i dziennikarzami. Zawsze szukają sposobu jak zaistnieć w oficjalnych mediach, a także w kanałach prowadzonych przez pasjonatów – forach, grupach i social mediach. Publikacje, wzmianki, wywiady etc. muszą być wynikiem wyznaczonych celów komunikacyjnych i strategicznych firmy, a nie przypadkowym opisem lub tym bardziej negatywną opinią. Dlatego błędem jest powtarzanie frazy: Nieważne, co o tobie mówią, ważne, by mówili.
Przewagą są relacje
PR to wiele spotkań i „podań ręki” (PR is giving a hand). To nie tylko bezpośrednie wystąpienie PR-owca jako rzecznika. To przede wszystkim szukanie i eksponowanie ekspertów poruszających nowe tematy w dyskusji publicznej. Tak pomagamy firmie zaistnieć w mediach i internecie. Szczególnie przez ogłoszenie nowych danych rynkowych, trendów lub opinii o produktach. W sposób nienachalny, ekspercki i dopasowany do odbiorców.
Obserwowanie marki i otoczenia
Specjaliści PR zabezpieczają także firmę przed zagrożeniami wizerunkowymi, które wpływają często na zmniejszenie dochodów i udziału w rynku. Plotka, dezinformacja lub fake news może podkopać wiarygodność firm. Dlatego sporo uwagi poświęca się na słuchanie i obserwowanie tego, co dzieje się wokół (monitoring i analiza sytuacji).
Przyszłość PR-u?
W Polsce w ciągu kolejnych 10 lat, część specjalistów PR może zdobyć rolę zaufanego doradcy, a nie tylko managera informacji. To wymaga od nich lepszej znajomości przedsiębiorstwa i danej branży. Bo komunikacja jest ściśle połączona z biznesem. PR nie jest dodatkiem, promocją – ale stanowi istotny czynnik wielu procesów.
Komunikacja idei czy produktu nie jest łatwym zadaniem. Może napotkać wiele utrudnień i niespodzianek, dlatego specjalista PR towarzyszy wielu działaniom np. są to spotkania projektowe, grupy robocze, prace nad budżetem i strategią firmy. To zarówno działania strategiczne i operacyjne.
Triki, czy partnerzy w biznesie?
W naszym kraju, dosyć często utożsamia się ten zawód z obszarem sztuczek i trików w mediach. Jednak już jeden z ojców PR – Edward Bernays w 1923 roku pisał, że „zawód dawniej uważany za cyrkowe sztuczki, dziś wyraźnie cieszy się wysokim statusem i wywiera wpływa na szereg wydarzeń na arenie międzynarodowej”.
W USA czy Wielkiej Brytanii dziedzina public relations posiada większy autorytet. U nas jeszcze kojarzmy głównie PR przez relacje polityczne, lobbying etc. (a to raczej marketing polityczny, czy propaganda). To oczywiście obraz z mediów, ale na szczęście spotykamy już setki specjalistów i agencji PR. Warto im zaufać. A czas zrobi swoje, bardzo szybko uczymy się od zagranicznych kolegów, mimo że public relations w Polsce obchodzi dopiero swoje trzydziestolecie.
Miejsce PR-owca w firmie?
Z doświadczenia wiem, że specjalista PR powinien być traktowany jako pełnoprawny członek zespołu wśród dyrektorów i zarządu. Obserwuje procesy, produkty i usługi przedsiębiorstwa, zna także dobrze mechanizmy rynkowe. Aby tak się stało, musi on także uzasadniać swoje działania poprzez realizacje celów, które są mierzalne i przynoszą korzyści. Wtedy łatwiej ocenić koszt inwestycji i zwrot z usług komunikacyjnych. Biznes pilnuje kosztów i szuka zawsze zysku. A PR ma w tym pomagać.
Łukasz Zając – od 2008 roku związany z public relations. Pochodzi z Gliwic, pracuje w Warszawie. Socjolog i ekspert PR.
Specjalizuje się w kilku obszarach komunikacji. Świetnie czuje digital PR, produkcję wideo i media relations. Interesuje go branża spożywcza i rolnictwo, energetyka, tworzenie nowych produktów (NPD), zarządzanie przez design (service design).
W 2018 r. wydał poradnik „Po co jest PR?”. Członek Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz TREND HOUSE. Lubi ludzi, proste sporty (bieganie, rower) oraz docenia uczciwość i szerokie horyzonty. Uwielbia nowe playlisty na Spotify, przesiadywanie w oryginalnych kawiarniach i rozmowy z mądrymi ludźmi. Sprawdzony partner w PR (zobacz rekomendacje).
Kontakt: l.z@lukaszzajac.com